Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 19 października 2023

Punkt oparcia


 zadaliśmy starożytnym 

niezwykle ważne pytania

z zacięciem misjonarzy

   podbijamy nowy lud

w kierunku niewiernych

 pusciliśmy juz cięciwy słów

celujemy między oczy

już się nie wywiną

ośmieleni potęgą maszyn

odkrywamy wszystkie przeszłe tajemnice

zuchwale brniemy w eony 

w zapomniane systemy symboli

lecz z analiz wyniknęły

paradoksy i zadania

 zagadki nie do rozwiązania 

nic się przecież nie stało

brakiem odpowiedzi obarczymy

niczemu winne wino i chleb









30 komentarzy:

  1. Bardzo lubię starożytność, zwłaszcza mit o Atlantydzie (a może nie jest to mit?). No i lubię wiersze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Starożytność jest fascynująca. Począwszy od budowli megalitycznych, poprzez starożytną Mezopotamię, Egipt, czy Grecję... A, że w każdej legendzie jest ziarno prawdy, więc kto wie, kto wie? Sir Arthur Evans prowadząc wykopaliska w pałacu Knossos odnalazł pod nim labirynt Minotaura. Atlantydę mógł zalać wielki potop, który naukowcy oznaczyli, że wystąpił 7.5 tys. lat temu.

      Usuń
    2. Jest na Netflixie ciekawy serial bardzo niekonwencjonalnego dziennikarza pt. Prehistoryczna apokalipsa, ciekawy. Ja od dziecka czytałam Danikena. :)
      Atlantydzi mogli dojść do takiego punktu, do jakiego my, jako cywilizacja, dochodzimy teraz, mogła ich zniszczyć ich technologia?

      Usuń
    3. Przyznaję, że ten serial Netflixa daje do myślenia. Czytałam i Danikena, i Sitchina. Niektórzy śmieją się z ich hipotez, ale wydaje mi się, że nauce trzeba cały czas zadawać pytania i nigdy nie spoczywać na laurach, nigdy nie odpuszczać. Niektóre przypuszczenia są nie do udowodnienia w danej chwili, ale ludzkie zdolności poznawcze cały czas aię rozwijają. Widać to chociażby na przykładzie dzieci. Jeszcze 30 czy 40 lat temu trzyletnie dziecko ledwo co umiało ulepić ślimaka z plasteliny, w tym momencie obsługuje komórkę, laptopa i kto wie co jeszcze?
      Platon w Dialogach opisuje, że przez Atlantydę przeszły trzesięnia ziemi i ostatecznie została zalana przez potop, czyli były to zjawiska naturalne.

      Usuń
    4. Tak, Platon tak to opisuje, jednak lubię zawsze myśleć inaczej. I masz rację - zadaniem nauki jest stawianie pytań, a ich jest coraz więcej, bo wciąż odkrywamy nowe rzeczy i to jest piękne. Miałam kiedyś na jakiś studiach przedmiot pt. naukoznawstwo. mało kto go lubił, bo był dość trudny, ale przecież gdyby nie pytania, nauka, rozwój, nadal byśmy krzesali ogień (pamiętam też film pt. Walka o ogień).
      Do czego zmierzałam? Chyba do tego, że jednak starożytność wciąż skrywa mnóstwo zagadek.

      Usuń
    5. Myślę, że paleolit, mezolit, neolit i eolit, oraz epoka brązu i żelaza są tak samo interesujące. Zmiana paradygmatów cywilizacyjnych wraz z rozwojem języka pisanego pozwoliła na uwiecznienie osiągnięć starożytnych. Ciekawe co chciałby nam - potomnym przekazać człowiek prymitywny, gdyby mógł? Jaką mądrość życiową? Czy byłyby to wskazówki na temat polowania i obróbki kamienia? Czy może pochwała życia rodzinnego? A może podziw dla natury?

      Usuń
  2. Czasem zuchwałość nie popłaca...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ludzie zawsze będą badać swoją rzeczywistość. Zawsze będą zadawać pytania i dochodzić do punktu, w którym nie będą mogli znaleźć ospowiedzi, aż ją odnajdą i pójdą dalej. Czy to zuchwałość? Być może tak, ale dzięki niej następuje postęp w nauce.
      Jest jednak życie, które zaistniało właśnie na tej planecie. Życie które rodzi życie. I to można nazwać cudem. Przynajmniej dla mnie nim jest. Statożytni zaangażowali do tego swoich bogów/Boga. I póki co, niech tak właśnie zostanie.

      Usuń
  3. Jaka świetna i nietuzinkowa wystawa zabierająca nas do czasów starożytnych . Cieplutko pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właściwie to jest mix dwóch wystaw z Art Institut of Chicago i The Institute for the Study of Ancient Cultures. Ja również pozdrawiam cieplutko!

      Usuń
  4. Profunda poesía. Lindas esculturas. Te mando un beso.

    OdpowiedzUsuń
  5. To, co wiemy jest kroplą w morzu wiedzy nieznanej, nieodkrytej ukrywanej...
    Starożytność ze swoimi tajemnicami jest fascynująca...
    Pozdrawiam MaB...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niektóre niestety dzieła są nie do odtworzenia. Ile mogło być skarbów w Bibliotece Aleksandryjskiej? Niestety przez wojny, które siě przetoczyły przez te tereny bezpowrotnie je utracilśmy.. Mam wrażenie, że współcześnie bardziej dbamy o książki i księgozbiory. Pozdrawiam 💚

      Usuń
  6. Cześć! 🙂 Świetny tekst, trafnie o tym piszesz i w taki sposób, że czuć, że autor jest zadumany nad tym co wie lub zobaczył 😉 Od wielu lat zachwyca mnie Egipt, a w zasadzie wszystkie jego zagadki, począwszy od piramidy Cheopsa, a skończywszy na Sfinksie. Matematyka, astronomia i fizyka na najwyższym poziomie. Starożytność zaskakuje i obala mit tak zwanego zacofania. Zresztą inne starożytne kultury są także do siebie podobne biorąc pod uwagę sposób budowy, obróbki surowców i ich znajomość i zastosowanie. Ach, ile to razy byłem dręczony ciekawością i niewiedzą i chciałem się przenieść w czasie 😉 Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakież to zagadki egipskie tak Cię dręczyły okrutnie? 😄😉

      Usuń
    2. Oj, temat rzeka, ale tak z grubsza, to przeznaczenie piramidy Cheopsa 😉

      Usuń
    3. A jakie było jej przeznaczenie, prócz tego oficjalnie uznanego przez świat naukowy?

      Usuń
  7. Bardzo ładnie napisane. Super wystawa!
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dziękuje Doris. Jesteś bardzo łaskawa.:)

    OdpowiedzUsuń
  9. No właśnie. W ten naszej ułudzie wszechwiedzy, w zarozumiałej wszechpotęgi tak naprawdę jesteśmy mali i śmieszni. Bezradni wobec tajemnic natury, wobec magii i tętna ziemi. Oszukujemy sie wciaż, chronimy w objęcia cywilizacji, ale wciaz bardziej nadzy, wciaz zdani na niepewnośc.
    Piekny i mądry wiersz. Daje do myslenia.Rzecz jasna tym, którzy umieją i chcą myśleć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujė Olgo, Twoje przemyślenia są mi bardzo bliskie. Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  10. Very well done in terms of writing. What a fantastic display!
    You can view my new post: https://www.melodyjacob.com/2023/10/decoding-instagrams-modesty-debate-are-revealing-trends-empowering-or-indecent.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Your comments are noticed and well-appreciated. Thanks. 🙂

      Usuń
  11. Fascynowała mnie od zawsze starożytność. Lubię słuchać audycji i podcastów na te tematy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Starożytność, zwłaszcza z rejonie basenu Morza Śródziemnego, to nasza spuścizna i korzenie. Wracamy do tych źródeł i tej estetyki, wracamy również do filozofii, są dla nas punktem odniesienia nawet teraz, gdyż mają wymiar klasyczny, uniwersalny i ponadczasowy. Dziękuję za komentarz.

      Usuń
  12. Pięknie opisana zuchwałość współczesnego człowieka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasami ich ciekawość i grzebanie w przeszłości łamie starożytne tabu. I kto tu jest wówczas intruzem i wandalem?

      Usuń

  13. Tyle tajemnic dawnego świata czeka jeszcze na odkrycie! Historia jest tak wciągająca!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Starożytne technologie i wiedza zadziwia po dziś dzień. Dajmy na to Papirus Edwina Smitha i wiedza medyczna w nim zawarta tysiące lat p.n.e.. Dziękuję za komentarz.

      Usuń